Warsztaty o współpracy w zarządzaniu zlewniowym
W Bielsku-Białej zakończyły się pilotażowe warsztaty dotyczące regionalnej polityki adaptacyjnej w kontekście zarządzania zlewniowego, 21-22 maja 2026 r.
W Bielsku-Białej odbyły się pilotażowe warsztaty poświęcone regionalnej polityce adaptacyjnej w kontekście zarządzania zlewniowego, z udziałem przedstawicieli administracji, nauki i instytucji związanych z gospodarką wodną. Spotkanie koncentrowało się na wypracowaniu modelu współpracy międzyinstytucjonalnej, który ma być rozwijany w Województwie Śląskim jako pierwszy w Polsce i stanowić punkt odniesienia dla innych regionów. Dyskusje dotyczyły w szczególności kompleksowego podejścia do zarządzania wodą w skali całej zlewni – od terenów górskich po miasta – łączącego kwestie retencji, planowania przestrzennego, ochrony przyrody i bezpieczeństwa mieszkańców. Warsztaty wpisują się w realizację Regionalnego Planu Adaptacji do zmian klimatu i są istotnym krokiem w kierunku tworzenia praktycznych narzędzi wdrożeniowych, które w przyszłości mają wspierać realizację projektów w nowej perspektywie finansowej 2028–2034.
Czytaj więcej na stronie źródłowej: Ruszyły prace nad pierwszym w Polsce modelem współpracy zlewniowej
Grafika źródłowa: Warsztaty dotyczące regionalnej polityki adaptacyjnej w kontekście zarządzania zlewniowego, fot. Tomasz Żak, archiwum UMWSL, Ruszyły prace nad pierwszym w Polsce modelem współpracy zlewniowej
