Rok Górali i Obrzędów Pasterskich w Województwie Śląskim

kultura góralska i tradycje pasterskie, wojewódzki program "Owca Plus", "Warszaty na wypasie", 2026 Międzynarodowy Rok Pastwisk i Pasterzy ONZ

Rok 2026 został ogłoszony Rokiem Górali i Obrzędów Pasterskich w Województwie Śląskim przez Sejmik Województwa Śląskiego, na mocy Uchwały nr VII/19/12/2025 z dnia 20 października 2025 r. Decyzję podjęto jednogłośnie, podkreślając wyjątkową wartość kultury góralskiej i wielowiekowych tradycji pasterskich, które współtworzą tożsamość południowych regionów województwa śląskiego i Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

W uzasadnieniu uchwały wskazano, że Beskidy to nie tylko malownicze krajobrazy i górskie szlaki, ale też żywe tradycje. Pasterstwo to muzyka, taniec, stroje, gwara i rzemiosło, a także wartości takie jak pracowitość, gościnność i szacunek do ziemi. Tradycje te mają swoje korzenie w czasach wołoskich osadników, którzy od XIV wieku rozwijali pasterstwo w Karpatach. W XVI wieku dotarli w Beskid Żywiecki i Śląski, a ich migracja zakończyła się w XVIII wieku w rejonie Bramy Morawskiej. Górale Śląscy i Żywieccy do dziś pielęgnują swoją gwarę, stroje i zwyczaje. Choć pasterstwo straciło na znaczeniu, tradycja bacowania nadal jest ważnym elementem regionalnego dziedzictwa. Ważnym zwyczajem jest redyk – tradycyjny przemarsz baców, juhasów i psów pasterskich ze stadami owiec, czyli wiosenne wyprowadzanie owiec na hale i ich jesienny powrót. To jedno z najważniejszych wydarzeń w góralskim kalendarzu, uważane za prawdziwe święto pasterskiej kultury, które przyciąga tłumy turystów.

Województwo Śląskie wspiera od 2008 roku tradycyjną gospodarkę pasterską realizując program „Owca Plus”, który ma na celu ochronę bioróżnorodności i krajobrazu poprzez prowadzenie tradycyjnego wypasu owiec na wybranych halach i polanach górskich Beskidów oraz wypasu owiec i kóz na murawach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W ramach programu prowadzony jest również monitoring przyrodniczy (obecnie przez Zespół ds. Ochrony Przyrody w Departamencie Ochrony Środowiska, Ekologii i Opłat Środowiskowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego). Ogłoszenie roku 2026 Rokiem Górali i Obrzędów Pasterskich jest kontynuacją tych działań oraz wpisuje się w decyzję ONZ, która ogłosiła rok 2026 Międzynarodowym Rokiem Pastwisk i Pasterzypodkreślając globalne znaczenie pasterstwa dla kultury, przyrody i gospodarki.

Rok 2026 to zaproszenie do poznawania żywej kultury góralskiej i spotkań z ludźmi, którzy ją tworzą. Za koordynację działań odpowiada Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku‑Białej.

Strona wydarzenia: Rok Górali 2026

Zobacz kalendarz wydarzeń: Kalendarium – Rok Górali 2026

Warsztaty na wypasie

Zobacz także: „Warsztaty na wypasie” – zajęcia edukacyjne w Smoleniu, przyroda i tradycja pasterska Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, maj – wrzesień 2026, projekt Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego

Widok na stado białych owiec


Grafika źródłowa: strona ROK w Bielsku-Białej – Rok Górali 2026

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Departament Ochrony Środowiska, Ekologii i Opłat Środowiskowych

Al. Korfantego 79
40-037 Katowice
Adres do korespondencji:
ul. Ligonia 46
40-037 Katowice
tel.: +48 (32) 77 44 518
e-mail: srodowisko@slaskie.pl

Godziny pracy: 7:30 - 15:30

Strona internetowa Województwa Śląskiego: slaskie.pl

Do pobrania

Aplikacja Śląskie:
App Store
Google Play

Śląskie SMOGSTOP: 
App Store
Google Play
Powrót na początek strony